Goals
1. To provide accountability and oversight as required by law
2. To provide projects with an on-going opportunity to reflect on their practice
3. To promote regular dialog and information sharing with and among projects
See the peer review process document on the state web site at:
http://education.vermont.gov/student-support/federal-programs/after-school-programs
2023-24 Schedule
November 15, 2023-Winooski-Elem-Middle and HS Site
Team: Julia Schuster, AOE Career Pathways Coordinator, Bryan Duff ( St Johnsbury Schools Project Director), Beth-Ann Miller, MVUUSD
December 12, 2023-Mt Abraham UUSD-Elementary Sites
Team: Bill Bonsignore, Rutland City, Suzanne Skaflestad, Winooski
January 29 and 30, 2024-Burlington-k-12
Team: John Amory (MAUUSD Project Director 29th), Kerrie Ross (Richmond Elementary School Site Coordinator 29th only) Marie Gilmond, Rutland City 30th only, Beth Chambers, North Country SU 30th only, Kathryn Rossman (AOE),
March 20, 2024- MVUUSD- Elementary-Middle and HS
Team: Project Directors: Margaux Vaillancourt ( St Albans City School) Courtney Murray ( Kingdom East SD) Cara Sargent ( Central VT SU)
April 3 2024- Windham SE-Middle School Site (rescheduled)
Team: Keli Gould + Katie Boyd ( Windham Southwest SU-Project Directors),Jess Decarolis (AOE,TBD)
April 10, 2024-Lamoille North-Elementary Sites
Team: Bryan Duff ( St Johnsbury Project Director) Emma Membrino (Burlington Project Director TBD)
Johannes Haensch (VTAOE) Kyle Giacomo (Project Director, Two Rivers SU)
2022-2023 Schedule
Oct 25 and 26 Franklin Northeast Elementary and Middle and High School Programs
Team: Mark McNall (Project Director, People's Academy) (Emily Lesh, AOE Literacy Project Manager) Courtney Murray ( Kingdom East SD)
Nov 16 Two Rivers: Elementary Programs
Team: Cara Sargent (Central VT Project Director) Sarah Doran ( Windham NE Project Director)
Dec 14th Lamoille South: Middle School Programs
Team: Bryan Duff, (Project Director St J)
Jan 19 St Johnsbury Schools: Elementary and Middle School Programs
Team: Beth Chambers ( North Country Project Director) Mikayla Bean (Berkshire Coordinator) Heather Moore ( Franklin NE Project Director)
Feb 9: Boys and Girls Club of Rutland County: Elementary Programs
Team: Johannes Haench (AOE) Asia Kruse ( Project Director, Addison NW)
March 9: Addison Northwest: Pre k-12 Programs (still to be confirmed with new Director)
Team: Marie Gilmond, (Project Director, Rutland City Schools)
April 3 Rutland City: Middle and High School Programs
Team: Theresa Serr (Mill River Schools) Johannes Haench (AOE)
_______
2021-2022 School Year Schedule
October 26: Addison Northwest-Elementary program
Team: Mandi Harris ( Burlington School District, Lead Site Coordinator) Eva Valenta (Site Coordinator, Berkshire Elementary School) Jenn Dale ( AOE, Education Quality Assurance Coordinator)
December 6+7: Central Vermont-Elementary (Dec 6) Remote Interviews and (Dec 7 a.m remote interviews and observations if allowable)
Team: Robin Genetti ( Lamoille North Project Director) Theresa Serr (Two Rivers Supervisory Union)
December 14 and 15: Windham Southwest: Elementary and Middle School Programs
Team: Karlie Gunderson (Burlington School District, Senior Site Director) Melissa White ( Project Director, Windham Central Supervisory Union)
February 1 and 2: White River Valley: Elementary Programs
Team: ( Elizabeth Chambers-maybe) Beth-Ann Miller ( MVUSD project Director)
March 8 (full day) and 9 (parts of day): Kingdom East: Elementary and Middle School Programs
Team: Bryan Duff ( March 8, St Johnsbury, Catch Director)
April 5 Remote Interviews for Springfield-Elementary-Middle-High School programs; April 7th, program visits only in pm
Team: Jill Kelly ( Project Director, Brattleboro Area Middle School) Carrie Becker ( Mill River Unified School District
---
Delayed-to fall 2022 Franklin Northeast Elementary and Middle School Programs
Team: Elizabeth Chambers (North Country Schools, Project Director) Beth-Ann Miller Tentative for day 1( MVUSD project Director
---
2020-2021 School Year Schedule
(Team members are Afterschool Directors unless otherwise stated)
St Johnsbury School District-January 20-Middle School program
Team: Stephanie Beck ( St Albans City School) Chad Herman ( People's Academy)
Orleans Southwest Supervisory Union -February 4 Multiple Elementary Schools
Team: Tara Brookes ( Addison NW Supervisory Union) Marie Gilmond ( Rutland City Schools) Emily Leute ( AOE, English Language Arts Content Specialist)
Maple Run Unified School District-February 11 One k-8 school
Team: Bryan Duff (St Johnsbury Schools) Beth-Ann Miller ( Missisquoi Valley School District) Holly Goodwin ( Site Coordinator, Burke Elementary School)
Lamoille North Supervisory Union-February 18 Multiple Elementary Schools
Team: Kiley Boyd ( Windham Central SU)
Mt Abraham Unified Union School District-March 8- Elementary including a new site
Team: Elizabeth Chambers ( North Country Schools) Carrie McDonnell ( White River Valley) Anne Hatch ( Kingdom East School District)
Windham Northeast-March 17- New small Elementary Site, older elementary, and middle school.
Team: Katie Boyd ( Windham Southwest Supervisory Union), Beth-Ann Miller ( Missisquoi Valley School District) (Jon Trzepkowski, Site Coordinator Kingdom East SD)
Missisquoi Valley School District-March 24 Multiple schools k-12
Team: Carrie Becker ( Mill River UUSD) Elijah Philips ( Program Quality Coordinator, Burlington School District,) Jess Decarolis (Agency of Education)
Rutland City Schools-April 8 Multiple schools k-12 ( and April 6: 1-3pm for Middle/High school)
Team: Christy Gallese (Burlington School District) Ceilidh Galloway-Kane (Orleans Southwest SU) Mandy Chesley Park ( Mt Abraham UUSD)
_______
2019-20 Completed:
March 9: Brattleboro Area Middle School-Middle School Program
Asia Kruse, Site Coordinator, Vergennes Union Middle High School
Maria Stewart, Project Director, Windham Southeast Supervisory Union
Valerie Wright, Site Supervisor, Springfield Middle School
February 18: Saint Johnsbury- New Middle School Program ( Feb 20 back up day)
Heather Moore, Project Director, Franklin Northeast Supervisory Union
Adelle Brunstad, Berkshire Interim Coordinator,Franklin Northeast Supervisory Union
Chad Herman, Project Director, People's Academy, Lamoille South Supervisory Union
January 15: North Country ( also day 2 on Jan 16 and site visits only on Jan 14 TBA) (k-8 sites)
Jan 15 Team:
Kiley Boyd, Project Director, Windham Central, Supervisory Union
Anne Hatch, Project Director, Kingdom East School District
Elaine Gordon, Westminster Afterschool former Director
Laura Greenwood, BEST Act 230 Coordinator, Agency of Education
Jan 16 Team:
Kiley Boyd, Project Director, Windham Central, Supervisory Union
Laura Greenwood, BEST Act 230 Coordinator, Agency of Education
December 11-12: Burlington (k-12 sites)
Dec 9: Emanuel Betz
Dec 11 Elementary Sites Team members
1. Carol Lizotte, Project Director, Missiquoi Valley School District
2. Kristin Getler,Assistant Director/Site Coordinator. Central Vermont Supervisory Union
3. Martha Deiss, Global Citizen Specialist, Vermont Agency of Education
Dec 12 MS/HS Team Member
1. Martha Deiss, Global Citizen Specialist,Vermont Agency of Education
2. Suzanne Skaflestad, Project Director, Winooski School District
3. Nancy Keller, MS/HS Coordinator, Winooksi School District
November 14th: Winooski (k-12 site)
Team:
Carol Lizotte, Project Director, MVU School District
Kathy Kneebone, site coordinator, MVU School District
Leigh Madalinski, site coordinator, Burlington School District
Laura Wageman, site coordinator, Burlington School District
---
2018-19 Review Schedule
Oct 25-Bellows Falls Middle School-
Team:Wendy Steager (People's Academy) Kate Burt ( Windham Southeast)
Nov 8- Mt Abraham Unified School District-2 elementary schools
Team: Tommy O'Connor (Lamoille North Supervisory Union), Heather Moore(Franklin Northeast Supervisory Union) Eli Philips, (Burlington School District)
Nov 15-St Johnsbury Schools-1 elementary school.
Team: Anne Hatch (Kingdom East) Anne Carroll ( Kingdom East) Mabika Goma (Vermont Agency of Education)
Dec 4-Windham Southwest- 3 elementary schools, one middle/high school
Team: Kiley Boyd (Windham Central Supervisory Union), Carrie Becker ( Mill River Unified Union School District)
Dec 11-Windham Central Supervisory Union (5 small elementary schools)
Team: Jess Decarolis (AOE) Venissa White (TRSU) Katie Boyd ( Wings Community Programs)
Dec 18-Rutland City (Epic)- 1 middle school, 1 high school
Team: Amy Volpi (Southwest Vermont Supervisory Union) Gabe Diaz (Burlington City Schools) Suzanne Skaflestad (Winooski School District)
Jan 16 Mount Anthony Union Middle School
Team: Asia Kruse (Vergennes UHS/Middle School) Sarah Wiley ( St Johnsbury)
March 7th -Springfield High School
Team:Sheryl Haiduck (Burlington School District)
March 27-Central Vermont- (new site focus) 2 middle schools, 1 elementary school (TBA)
Team: Carrie Becker (Mill River Unified Union School District) Heather Moore (Franklin Northeast Supervisory Union) Chad Herman ( People's Academy)
April 10-Peoples Academy -middle/high school site
Team : Kate Bosnich (Rutland City Schools) Greg Young (Agency of Education) Suzanne Skaflestad (Winooski School District))
April 23-24-Kingdom East- 7 (k-8) schools
April 23 Team :
April 24 Team: OSSU (Nicole Miller) Cara Sargent (Central Vermont Supervisory Union)
May 8th Chester-Andover Elementary School
Team: Katrina Kretschmar (Vermont Afterschool)
2017-18 Review Schedule
Oct 26 Lamoille North Supervisory Union- 5 sites -Oct 25 end of day program visit to Hyde Park only is an option.
Team: Nicole Miller, OSSU, Margaret Carrera-Bly, Vermont Agency of Education
Nov 9: Caledonia Central-4 sites
Team: Sarah Wiley, St Johnsbury Schools, Heidi Whipple, Vermont Agency of Education
Nov 17: Washington South Supervisory Union- includes middle school site- 3 sites
Team: Jess Decarolis, AOE, Carrie Becker, Mill River UUSU
Dec 6: Maple Run Unified School District-St Alban's City School
Team: Carol Lizotte, Franklin Northwest Supervisory Union, Sarah Birge, Agency of Education
January 9-10: White River Supervisory Union- 8 sites
Team: Jan 9: Sarah Birge, Nancy Hellen, Agency of Education; Jan 10: Paula Wright, Westminster School
Jan 16-17: Franklin Northeast 6 sites -includes middle school/ high school site-Jan 16 full day site visit as well as program visits on the 17th is an option.
Team: Kate Bosnich, Rutland Public Schools Carol Lizotte and Heather Moore, Franklin Northwest Supervisory Union
January 29th Elementary sites (4) and-30th (Middle School/High School MVU site 1/2 day): Franklin Northwest Supervisory Union-
Team Jan 29: Maria Gleason, Franklin Northeast Supervisory Union, Tricia Pawlik-York, Vermont Afterschool
Team Jan 30: Asia Kruse, Vergennes Union MS/HS, Karen Powers, Enosburg Middle/High School
March 22: Addison Northwest- 2 sites including middle school site
Team: Kate Toland, People's Academy, Amy Volpi, Lena Leake, Mount Anthony Union Middle School
April 10: Orleans Central- Albany School- one small elementary site
Team: Nicole Miller, Orleans Southwest Supervisory Union, Elizabeth Chambers, North Country Schools, Anne Hatch ( Caledonia North Supervisory Union)
--
2016-17 Schedule
Neshobe- Single Elementary site-Wednesday, November 16
Team Members: Linda Macfarlane, Rachel Patton ( Mill River Unified Union School District)
Rutland City- Multiple Elementary Sites-Tuesday Dec 13 (half day) and Wednesday Dec 14th
Team Members: Tara Brooks (Addison Northwest Supervisory Union 12/14) Elizabeth Chambers (North Country Schools)
Paula Wright ( Westminster Schools) Nancy Bird ( Rutland Northeast SU)
Burlington- Elementary-Middle-High School sites-Wednesday January 11 and Thursday January 12
Team Members: Jess Decarolis (Agency of Education), Suzanne Skaflestad (Winooski School District), Teresa Bedell (Lamoille North Supervisory Union), Carol Lizotte (Franklin Northwest Supervisory Union)
Windham Southeast- Single Middle School Site-Thursday, March 16-
Team Members: Pollyanna Bladyka ,Springfield School District, Sigrid Olsen, VTAOE
Windham Central-- Multiple Smaller Elementary Sites and Middle/High School Sites-March 28 (half day) and March 29
Team Members: Deb Hathaway(Rutland City Schools) ,Tami Stagner Springfield School District,
Two Rivers- Multiple Smaller Elementary sites-Wednesday, April 12
Team Members: Tammy Lynch (Springfield School District) Veronica Newton
Orange North-Multiple small elementary sites-Thursday, April 27th
Team Members: Nicole Miller (Orleans Southwest) Robert Ertz (Vermont Agency of Education)
Mill River Unified Union School District-Multiple Elementary Sites-Wednesday May 10
Venissa White and Zoe Lirakis (Two Rivers Supervisory Union) Donna Gaston ( Caledonia Central Supervisory Union) Linda Quinn
(Neshobe Elementary School)
Springfield- Elementary and Middle School Site-Wednesday May 17th
Team Members: Veronica Newton, (Agency of Education) Katie Boyd and Andy Hauty (Wings Community Programs)
---
2015-16 Reviews ( 9:45-5:30 are on-site hours)
Wednesday October 28th Bellows Falls Middle School (single site)
Team members: Meghan Hopkins ( Brattleboro Area Middle School) Shelly Park ( Twin Valley Middle High School)
Tuesday November 10th Team is Full Winooski schools ( k-12)
Team: Carol Lizotte ( Franklin Northwest Supervisory Union), Deb Hathaway, Rutland City/Rutland Central Supervisory Union, Jill Strube ( Addison Northwest Supervisory Union)
Wednesday December 10th Westminster School (Elementary)
Team Members: Tami Stagner (Springfield School District) Venissa White ( Two Rivers Supervisory Union)
Tuesday Dec 15th Team is Full Addison Northeast (two elementary sites)
Team Members: Tara Brookes ( Vergennes Elementary School) Nancy Bird, (Neshobe Elementary School), Carrie Becker
( Rutland South Supervisory Union)
Wednesday January 20th Team is Full Orleans Southwest ( Three Elementary Schools)
Team Members: Carol Lizotte ( Franklin Northwest Supervisory Union) Teresa Bedell (Lamoille North Supervisory Union)
Jim Flynt ( Wonder and Wisdom)
Thursday February 11th ( Afternoon of Feb 10th as well) Team is Full Rutland City and Rutland Central (middle and high school programs) Team Members: Suzanne Skaflestad (Winooski Schools (K-12) Ray Coffee, City of Winooski, Megan Donckers ( Mount Anthony Union Middle School)
Thursday March 10th St Johnsbury ( Elementary program) Team is Full
Team Members: Donna Gaston ( Caledonia Central Supervisory Union) Karen Scott ( Vermont Afterschool) Josh Souliere
(School Effectiveness Coordinator)
Wednesday April 13th Orange Windsor ( 2 Elementary programs)
Team Members: Janice Burrows ( Orange North) Jennifer Ball ( Washington Village School) Richard Boltax (AOE)
Wednesday May 4th Mount Anthony Middle School
Team Members: Orianna Baez (Bellows Falls Middle School), Rebecca Reese ( Hunt Middle School, Burlington)
Comments (0)
You don't have permission to comment on this page.